Sexistické prasátečko, když se z recese stane virál!

Píše se rok 2013 a českou marketingovou scénou se šíří výsledky sexistického prasátečka, které údajně vyhrává značka Electrolux. S počtem 117 hlasů dostává první místo v kategorii “Stereotypy a jazykový sexismus” za banner, který ukazuje štíhlou dívku s metrem kolem pasu a vedle ní pračku s nadpisem “Štíhlá holka s velikým plnícím otvorem”.

Sexistické prasátečko 2013 - Electrolux a LevneElektro.cz
Autor: LevneElektro.cz | Logo a pračka Electrolux

Banner neměl ve skutečnosti nic společného s kampaní Electroluxu a vznikl jako recese marketingové oddělení internetového obchodu LevneElektro.cz. „Tuto reklamu vytvořil externí distributor bez vědomí či schválení společnosti, která ji považuje za zcela nevhodnou. Bezprostředně po zjištění kontaktovala tvůrce, vyjádřila svou nespokojenost a zajistila stažení reklamy. Zneužití značky v této podobě je neakceptovatelné a společnost zároveň přijala opatření, která zajistí eliminaci podobných případů v budoucnosti,“ dle webu mediaguru.cz, toto sdělila ČTK PR manažerka Lucie Krejbichová z agentury Pleon Impact, která Electrolux v Česku mediálně zastupuje.

Vítězem se zaslouženě stala firma Elektrolux, která v jedné větě rozehrála celou porno scénu. (Autor: markething.cz)

Protože se jednalo pouze o e-shopový banner v jedné kategorii, jenž byl vytvořený jako parodie na stále stejné marketingové claimy, tak byl skutečně ihned stáhnutý. To už bylo pozdě. Reklama virálně putovala internetem a několik desítek kusů uvedené “úzké pračky” se okamžitě vyprodalo. “Vítězem se zaslouženě stala firma Electrolux, které se podařilo dát dohromady tak oplzlou větu, za kterou by se nemusel stydět ani puberťák v poslední lavici na druhém stupni základní školy. Pračka sice není nejvíc sexy produkt, kterému lze psát slogan, ale rozhodně se to dá udělat s větším vkusem.”, píše deník m-journal.cz.

To už je nejenom na žalobu, autora popravit. A před popravou…ufiknout! (Komentují uživatelé na prozeny.cz)

Když opomenu fakt, že deník m-journal.cz připisuje banner špatným tvůrcům, tak má autor článku pravdu. Reklama se dá psát vkusněji, ostatně týdně se tvořilo přes 30 bannerů na pračky, sušičky, ledničky, sporáky a desítky dalších produktů, které žádnou anti-cenu nedostaly. Na e-shopu tou dobou bylo spuštěno přes 300 bannerů, které v každé podkategorii prezentovaly produkty, a z 99,9% vkusným způsobem. Avšak pouze tento banner se dostal do medií a dokázal oslovit stovky zákazníků, kteří bleskově pračku zakoupili.

Případně banner Electroluxu, kde na pračce sedí další polonahotina a říká, že je štíhlá holka s velkým plnicím otvorem? (Autor: firemnimedia.cz)

Týdenní banner, který by zmizel bez povšimnutí měl nakonec takový “úspěch”, že o něm začala psát všechna média. Některá nepotřebovala ani reklamu vidět, a tak jste se mohli dočíst, že to byl pražský billboard či že slečna na pračce seděla. Z desítek zpráv, které na internetu dodnes kolují, si jen novinky.cz ověřili informace a správně uvedli autora. LevneElektro.cz vydalo omluvné vyjádření a přijalo anti-cenu od organizace nesehnuti.cz – bojující za práva žen. Ta s odměnou za první místo zaslala i návod na tvorbu asexuálních reklam a upozornění, že takto může být podporována tolerance k násilí na ženách.

sexisticke-prasatecko-electrolux-levneelektro-2013-heatmapa-02
Heatmapa ženy | Zdroj: Bakalářská práce, Jana Kovářová
sexisticke-prasatecko-electrolux-levneelektro-2013-heatmapa-01
Heatmapa muži | Zdroj: Bakalářská práce, Jana Kovářová

Na internetu jsou reklamy s instalatéry na steroidech, dívkami v podprsenkách, nahá těla v seriálech, kojící ženy sdílející své fotky na sociálních sítí, a mnoho dalšího. Nikoho jsme nechtěli pohoršit. Tou dobou ve firmě pracovalo 60 % žen, všechny banner viděly a ani jedna ho nevnímala jako útok na ženské postavení ve společnosti. Byl rok 2013, ale i dnes věřím, že práva žen i mužů jsou rovnocenná. Pokud však budeme za vším hledat útoky, morální přečiny, sexismus a zlé pohnutky, tak jen živíme v lidech pocit, že tomu tak není.

Autoři banneru: Tomáš Zahálka, Rostislav Hubal

Chci budovat PPC

10 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Google Ads (PPC)

Optimalizace kampaní

Seznam Ads (PPC)

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci budovat SEO 

20 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Analýza klíčových slov

Optimalizace webu

Posilování linkbuildingem

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci jen konzultaci

od 5 000 Kč / 2,5 h

MKT konzultace

60 minut příprava

SEO + PPC marketing

90 minut konzultace

Audio / video záznam 

Záloha na konzultaci je 50 % předem.

WordPress Pricing Table Plugin

Rate this post
Podpořte autora sdílením: