Kdo vede v Google Trends? Amazon vs. AliExpress bojují o světovou nadvládu!

Z východu se nás tlačí AliExpress a od západu Amazon, kdo aktuálně vyhrává dle Google Trends? Kdo se pohybuje ve světě online marketingu už nejednou zaslechl, že Evropu pohltí jeden z těchto gigantů, klasické e-shopy zaniknou a i naší e-commerce scénu obsadí výtvory Jacka Ma (AliExpress) nebo Jeffa Bezose (Amazon). Prozatím však máme více jak 40 000 internetových obchodů, roky si držíme prvenství v počtu e-shopů v Evropě na počet obyvatel a meziročně toto číslo roste o krásných 5 %. Pojďme se podívat jak si velké e-shopy vedou ve světě posledních 5 let a trochu detailněji na Českou republiku.

AliExpress vs. Amazon světové srovnání
AliExpress vs. Amazon ve světě (Zdroj: Google Trends)

Co je Google Trends?

Google Trends je veřejný analytický nástroj od společnosti Google, který denně sleduje dotazy ve vyhledávači a měří jejich četnost. Díky tomu velmi snadno můžete zjistit jaké téma ve světě nejvíc frčí, ale stejně tak se zaměřit jen na konkrétní kontinent, stát, nebo město. Je to tak ideální nástroj pro novináře z celého světa, ale má i desítky dalších využití. Jedním z nich je shromažďování dat pro analýzu klíčových slov, která se používá pro obsahovou strategii u e-shopů. Manažeři prodeje využívají Google Trends k odhadu prodávanosti určitě značky a produktu, který teprve plánují zařadit do svého sortimentu. Menší výrobci produktů k sledování světových trendů, ale najde i jiná analytická využití.

Mě například uprostřed jedné noci napadlo zjistit, který z e-commerce gigantů má u nás větší hledanost a z toho orientačně odvodit, kde čeští zákazníci raději nakupují. Nerad bych politicky spekuloval, ale je zajímavé sledovat, jak po 30 letech prakticky celý bývalý východní blok vyhledává raději na čínským AliExpressu a naopak západní země upřednostňují americký Amazon.

Jak si vedl ve světě Amazon a AliExpress?

Akciovou společnost Amazon založil v roce 1994 farmářský synek Jeff Bezos (narozený jako Jeffrey Preston Jorgensen), který rok po svatbě s Mackenzie Bezos sedl do své garáže a začal prodávat knížky po internetu. Z malé garážové firmy se stal za pár let gigant a Jeff Bezos byl v roce 2018 označen časopisem Forbes za nejbohatšího člověka na světě. V porovnání s AliExpressem se zdá, že Amazon jednoznačně ovládá celou Ameriku s výjimkou Chille a Brazílie, kde je trh mírně nakloněný pro AliExpress. Mimo již zmíněnou západní Evropu je zajímavé sledovat šílený podíl Amazonu v Číně (94 %), kde by člověk čekal jednoznačnou výhru AliExpressu, stejně tak jako jednoznačný podíl v protiamerických zemí jako je Írán, Kuba a Vietnam. Otázka je, jak moc je tam měření přesné.

AliExpress je internetové tržiště spadající pod Alibaba Group, jenž založil v roce 1999 desetkrát odmítnutý uchazeč o studium na Harvardu a třicetkrát odmítnutý uchazeč o práci Jack Ma. Ten se od počátku své kariéry trápil s řadou odmítnutí a to včetně zamítnutí u policie, kde mu sdělili, že je k ničemu a fiaska u KFC, kde byl z 24 uchazečů jako jediný nepřijatý. V roce 1994 zkusil Jak Ma své štěstí a založil malou překladatelskou společnost. Krátce na to odcestoval do USA, kde vyzkoušel na internetu dohledat informace o své zemi, a když zjistil, že tam nejsou žádné relevantní záznamy, založil s počítačovým učitelem He Yibing webovou stránku Chinapages.com. Ta přitáhla investory a vytvořila prostředky pro pozdější založení Alibaba Group (1999) a e-shopu AliExpress (2009), který v poměru k Amazonu ovládá nejen Rusko, Turecko, Ukrajinu, Polsko, Maďarsko, Slovensko, ale i naše Česko.

Amazon vs. AliExpress v Česku?

Ze světové mapy už víme, že u nás vede AliExpress, ale je tomu skutečně v celém Česku. Na první dobrou to vypadá, že ano. Všechny kraje za posledních 5 let více vyhledávají dotazy spojené s AliExpressem, než s Amazon obchodem a jediná naděje Amazonu je naše hlavní město — Praha.

Amazon vs. Aliexpress poslední 5 let v Česku
Amazon vs. Aliexpress za poslední 5 let v Česku (Zdroj Google Trends)

Výhodou Google Trends je, že si můžete zvolit jakékoliv časové období a najít nejvyhledávanější slova i za poslední rok či měsíc. Vyzkoušel jsem tak období posledního měsíce a s mírnou převahou svítí Praha modře a dalo by se tak říci, že při přechodu roku 2019 na 2020 svítá naděje i americkému Amazonu.

Amazon vs. Aliexpress v Česku 2019-2020
Amazon vs. Aliexpress za poslední měsíc v Česku (Zdroj Google Trends)

Ať už jste SEO konzultant hledající nová klíčová slova, obchodník stojící před investicí do nákupu určitého zboží či novinář, Google Trends je skvělým nástrojem pro porovnávání hledanosti dotazů a sledování trendů. A pokud jste běžný uživatel, můžete proti sobě postavit například konkurenční hry Pubg vs. Fortnite, sledovat trendy hledanosti brexitu a czexitu, před volbou prezidenta zkoumat rostoucí popularitu Petra Pavla vs. Zemana vs. Babiše a mnoho dalšího. Využití už je jen na vás.

Chci budovat PPC

10 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Google Ads (PPC)

Optimalizace kampaní

Seznam Ads (PPC)

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci budovat SEO 

20 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Analýza klíčových slov

Optimalizace webu

Posilování linkbuildingem

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci jen konzultaci

od 5 000 Kč / 2,5 h

MKT konzultace

60 minut příprava

SEO + PPC marketing

90 minut konzultace

Audio / video záznam 

Záloha na konzultaci je 50 % předem.

WordPress Pricing Table Plugin
5/5 - (4 votes)
Podpořte autora sdílením:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *