Případové studie optimalizace PPC – 2019

Přemýšlíte zda investovat do reklamy a nevíte jak může vypadat optimalizace PPC v praxi? Každý e-shop je unikátní, a proto vždy vymýšlím s klienty jedinečný přístup pro optimalizaci PPC kampaní tak, abychom docílili ideálních výsledků v co nejkratším čase. V této případové studii uvidíte tři reálné a nejčastější příklady, které pravidelně potkávám a mohou se týkat i vašeho internetového obchodu.

Případové studie 2019 - Optimalizace PPC
Případové studie 2019 – Optimalizace PPC (Zdroj upravené fotky: Freepik)

Zásadně snižujeme PNO a zvyšujeme tržby

První příklad optimalizace začal v únoru 2018, kdy přišel „klient A“ s žádostí o audit PPC, protože měl podezření, že náklady těžce převyšují tržby. Cílem auditu bylo zhodnocení výkonnosti kampaní a sepsaní případných doporučení, které předají svému správci. PNO z auditu vycházelo ztrátové okolo 120 % a klient tak požádal specialistu o schůzku s cílem optimalizovat výsledky a nastavením mantinelů.

Ta se nakonec nekonala a kolega svévolně opustil klienta těsně před hlavní sezónou. Převzali jsme tak na konci února účty a začali intenzivně pracovat nejen na optimalizaci PPC, ale i na obsahu (SEO), vytvořením produktových feedů a lepší architektuře webu. Od března začal e-shop pomalu růst a během následujících tří měsíců jsme snížili PNO ze 120 % na 30 % a zvedli meziročně tržby o dvojnásobek. Níže vidíte výsledek po téměř roční spolupráci, kdy i díky velké zásluze na práci s obsahem jsme zvedli tržby z placených reklam o 176 % a PNO ustálili na rentabilních 15 %.

Případová studie optimalizace PPC
Případová studie optimalizace PPC – Příklad A + 176 %

Lehce zvyšujeme PNO a zvyšujeme tržby

Druhý příklad je z opačného soudku. S „klientem B“ jsem už dlouhodobě spolupracoval na Facebook Ads a i přesto, že jiný kolega dosahoval u Google Ads a Seznam Ads velmi dobrého PNO okolo 10 %, tak se mu nedařilo zvednou tržby. Každý sortiment je jiný a někomu se lépe daří ze SEO, jinému z PPC a dalšímu zas může fungovat SMM. I tak jsem byl požádán o převzetí účtu a vyzkoušení jiné strategie.

A jak dopadlo převzetí? Špatně. Po dohodě s klientem jsme otevřeli prostor a nechali PNO vystoupat z 10 % na 30 % s tím, že marže je okolo 30 – 50 % a ustojíme to. Už za první měsíc bylo vidět, že i přes raketový nárůst tržeb krvácíme a jsme v červených číslech. Udělali jsme proto krizových telefonát a začali znovu počítat. Vyšlo nám, že s ohledem na různé marže skrze značky, které se ještě k tomu dynamicky mění, tak nebude optimální PNO 30 %, ale shodou náhod zase 15 %. Nyní jsme měli cíl a teď jen s nárůstem nákladů o 5 % zvednout co nejvíce tržby. Povedlo se a meziročně jsme v roce 2019 na + 238 % bez toho, abychom krváceli a s PNO se pohybujeme na rentabilních číslech mezi 13 – 15 %.

Případová studie optimalizace PPC
Případová studie optimalizace PPC – Příklad B + 238 %

Začínáme na zelené louce a zvyšujeme tržby

U posledního příkladu mohu prozradit název e-shopu (Dudlu.cz), kterého jsem spolumajitelem a nemusím tak držet žádnou mlčenlivost. E-shop běží od roku 2019 na zelené louce a stejně jako svým klientům říkám, ať se nebojí zainvestovat do placených reklam, musel jsem se svou radou řídit.

Podobně jako řada začínajících klientů nemá rozpočet na práci PPC specialisty, my zas nemáme moc volné kapacity na „neplacené projekty“, a tak jsem šel do optimalizace PPC se strategií minimálních časových nákladů s maximálním možným dopadem. První měsíc dopadl dle očekávání špatně a PNO se pohybovalo okolo 20 % s tím, že náš zisk je v průměru 10 %. Pustili jsme se tak do rychlého vylepšení obsahu vstupních stránek, které mají zásadní vliv na indexaci a dynamické reklamy. Během třetího měsíce jsme se začali pohybovat na PNO mezi 5 – 8 %, které držíme do dnes a až si vyděláme polštářek na experimenty, pustíme se i do dalších kampaní. Mezitím pracujeme na architektuře webu, roztřídění zboží a přípravě vstupních stránek, kdy každá změna v SEO se nám pozitivně odráží do PPC.

Případová studie optimalizace PPC
Případová studie optimalizace PPC – Příklad C + 100 %

A co si z optimalizace PPC odnést?

Nerad bych, abyste si z prvních dvou příkladů odnesli názor, že nejlepší řešení je ukončit spolupráci s kolegy a začít s někým jiným. Je jedno s kým budete pracovat, ale pokud si odsouhlasíte špatné PNO, můžete se i s tím nejlepším PPC specialistou dostat do červených čísel. Kvalita webu je taktéž zásadní a bez SEO, respektive dobrého obsahu se může zhoršit kvalita reklam a tím se zvednou zbytečně ceny za proklik. Pokud však pracujete na všech složkách rovnoměrně, výsledky mohou raketově stoupnout během prvních pár měsíců. Hledáte-li parťáka na optimalizaci PPC reklam, můžete se na mě kdykoliv obrátit přes e-mail: info@tomaszahalka.cz a vymyslíme strategii, která bude na míru pro váš projekt.

Optimalizace PPC ceník – Cena za měsíc spolupráce

Malý e-shop

10 000 Kč / měsíčně

PPC konzultace: Ano

Optimalizace reklam: Ano

Reklamních kampaní: < 10

Google Ads (AdWords): Ano

Seznam Ads (Sklik): Ano

Rozpočet: < 50 000 Kč

Firmy.cz / GMB: Ano

Zboží.cz / GMC: Ano

Reporting: Základní

Výsledky vyhodnocujeme na základě PNO. Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Střední e-shop

25 000 Kč / měsíčně

PPC konzultace: Ano

Optimalizace reklam: Ano

Reklamních kampaní: < 30

Google Ads (AdWords): Ano

Seznam Ads (Sklik): Ano

Rozpočet: < 500 000 Kč

Firmy.cz / GMB: Ano

Zboží.cz / GMC: Ano

Reporting: Standardní

Výsledky vyhodnocujeme na základě PNO. Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Velký e-shop

50 000 Kč / měsíčně

PPC konzultace: Ano

Optimalizace reklam: Ano

Reklamních kampaní: < 50

Google Ads (AdWords): Ano

Seznam Ads (Sklik): Ano

Rozpočet: NEOMEZENÝ

Firmy.cz / GMB: Ano

Zboží.cz / GMC: Ano

Reporting: Rozšířený

Výsledky vyhodnocujeme na základě PNO. Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Podpořte autora sdílením:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.