5. díl — Checklist před spuštěním e-shopu v Shoptetu — Jak se staví e-shop Dudlu.cz

Od dodavatele e-shopového řešení Shoptet máte 30 dní testovací provoz zdarma, který lze využít buď na výuku ovládání administrace s Shoptetrixem (průvodce Shoptetu), nebo už základy máte zmáknuté, tutoriál přeskočíte a budete se snažit čas využít pro nastavení co nejvíce věcí, které vás nebudou v placené verzi zdržovat od marketingu a získání prvních objednávek. Podívejme se na pár tipů.

Checklist před spuštěním e-shopu na Shoptetu
Checklist před spuštěním e-shopu na Shoptetu (Zdroj: Canva.com)

Tak kde začneme?

I když máte 30 dní provozu zdarma, nejedná se o úplně ostrý provoz, protože nemůžete napojit vaši doménu a tím ani řadu marketingových kanálů, jako Seznam Ads, Google Ads, Facebook Ads, Heuréku, ale ani analytické nástroje typu Google Analytics, Google Search Console a další. Ty všechny chtějí ověření webu, či nastavení feedu, které bez platné domény nedostanete. Můžete se však věnovat jiným aktivitám, které vám ušetří čas, jenž v placeném provozu využijete na získávání zákazníků.

Informační architektura

O tom, jak by měla vypadat profesionální informační architektura napíšeme časem samostatný článek, ale vy nemusíte být UX Designer či SEO specialista, abyste si vytvořili základní strom kategorií svépomocí. Budete k tomu potřebovat selský rozum, estetické cítění a pár potenciálních zákazníků, na kterých svůj návrh otestujete. Vyšší dívčí už vám zajistí jen zmínění specialisti, ale výhodou v Shoptetu je, že i když to navrhnete pocitově správně, ale pro SEO/UX špatně, lze to drug and drop funkcí (přetahováním) snadno upravit. Využijte proto čas a rozdělte si sortiment do kategorií a podkategorií tak, jak uznáte nejlépe za vhodné a myslete přitom i na budoucí parametry.

Informační architektura
Informační architektura (Zdroje: Shoptet, Dudlu)

Vyplnění parametrů u produktů

Pokud máte pár desítek položek, můžete využít čas k průzkumu konkurence a vyplnit základní parametry podle nich. U e-shopu naší velikosti — více jak 13 000 položek — je to trochu náročnější a bez analýzy klíčových slov, která nám nejen pomůže s volbou uživatelsky hledaných parametrů, ale i s informační architekturou a inspirací pro tvorbu obsahu, bych se do toho nepouštěl. Máte-li však jen pár položek, pusťte se do toho. Pro větší e-shopy připravíme časem článek o tom, jak hromadně vyplňovat parametry přes export / import, co musíte nastavit přes (Nastavené => Produkty => Parametrické filtry / Parametry a příznaky) a jak monetizovat práci přes doplněk “Pokročilé SEO”.

Parametrické filtry
Parametrické filtry (Zdroje: Shoptet, Dudlu)

Nastavení vzhledu a volba šablony

Shoptet má devět různých šablon, které postupně procházejí vývojem a troufám si říct, že čím novější šablona, tím větší podpora marketingových nástrojů a jistota, že bude pro zákazníky příjemnější. My využíváme variantu Classic, která je druhou nejnovější a lépe nám sedí k dětskému zboží. Naopak pokud bychom prodávali kosmetiku nebo fashion, určitě doporučuji sáhnout po nejnovější verzi Step. Během zkušební doby si můžete pohrát s rozvržením webu, patičky, nastavením barevnosti šablony a hooverů (efekt po najetí myši), nakonfigurovat zobrazení titulní strany a v neposlední řadě poptat grafika, nebo zaexperimentovat v Canvě a vytvořit sadu bannerů pro homepage carousel, kategorie a články.

Nastavení vzhledu a grafiky
Nastavení vzhledu a grafiky (Zdroje: Shoptet, Dudlu)

Základní a pokročilé SEO

Pokud se v SEO nevyznáte a nevíte jak si s čím vyhrát, počkejte na podrobnější článek, ale než se pustíte do ostrého provozu, měli byste si ověřit, zda máte nastavenou skladbu URL a přesměrování správně. Vyhnete se tak budoucím problémům při přesouváním zboží po finální změně informační architektury a chybě 404 po úpravě URL při změně produkt nebo kategorie. Shoptet nabízí pro neplacené výsledky vyhledávání i řadu dalších vychytávek a tou nejsilnější zbraní je možnost upravit parametry a jejich kombinace tak, že budete moci zacílit své zboží na jakýkoliv dotaz a zásadně tak zvednout šanci na prodej z organiky. To však úzce souvisí s volbou parametrů, správnou architekturou a analýzou klíčových slov, kterou bez odborníků jen těžko dáte kompletně  dohromady.

Základní a pokročilé nastavení SEO
Základní a pokročilé nastavení SEO (Zdroje: Shoptet, Dudlu)

Legislativa a byrokracie

Od prvního dne, kdy pustíte e-shop a lidé u vás mohou nakoupit zboží, jste povinni mít legislativní náležitostí správně ošetřené. Ať už se jedná o obchodní podmínky, GDPR, EET či vyplnění “Nastavení obchodu” v Shoptetu. V den spuštění musíte mít všechny tyto náležitosti vyřešené a nespoléhejte na to, že si vás nikdo nevšimne, stát nikdy nespí. Ujistěte se, že i u produktů máte všechny nezbytné informace, které pro prodej musíte mít — složení potravin, bezpečnostní certifikace pro EU, materiál u oblečení atd. V našem případě vše podléhá pravidlům spolupráce s Dropshippingem, který je i prodejcem zboží, takže většinu legislativy a dokumentace jsme dostali předpřipravené k nasazení.

Obchodní podmínky
Obchodní podmínky (Zdroje: Shoptet, Dudlu)

Závěrem:

Dalo by se toho stihnout podstatně více, ale máte 30 dní a je jen na vás kolik toho vymyslíte. Důležité je neztrácet čas pokusy o napojení reklamních kanálů, protože bez aktivace e-shopu většinu těchto aktivit zprovoznit nepůjde. Co stihnete to stihnete, my jsme zvládli od každého kousek, ale měli jsme výhodu v napojeném feedu, který nám založil produkty, fotky, ceny a základní popisky zboží. Kdo tohle od dodavatele nemá, má na prvních 30 dní nejspíš o zábavu postaráno. Pak už jen zbývá u poskytovatele vaší domény přesměrovat vše na Shoptet dle návodu a vítejte na českém e-commerce scéně.

Hlavní partneři projektu Dudlu.cz

Tržby (GA)

 15 000 000 Kč

PPC (reklama): 3 400 000 Kč

Ostatní zdroje: 3 700 000 Kč

SEO (reklama): 5 300 000 Kč

Přímá návštěva: 2 200 000 Kč

Sociální sítě: 400 000 Kč

Data aktualizována: Leden  2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Objednávky (GA)

20 000 transakcí

PPC (reklama): 5 700

Ostatní zdroje: 4 100

SEO (reklama): 8 000

Přímá návštěva: 1 800

Sociální sítě: 400

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Návštěvnost (GA)

3 300 000 návštěv

PPC (reklama): 350 000

Ostatní zdroje: 285 000

SEO (reklama): 2 500 000

Přímá návštěva: 130 000

Sociální sítě: 35 000

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

WordPress Pricing Table Plugin

Klikněte na CHCI VÍCE a ponořte se do četby celého našeho seriálu

5/5 - (2 votes)
Podpořte autora sdílením:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *