4. díl — Shoptet a Dropshipping — Jak se staví e-shop Dudlu.cz

Základní přípravu máme hotovou. Vybrali jsme název domény, nechali si navrhnout logo, oslovili dodavatele zboží a vybrali poskytovatele e-shopu. V dnešním díle si ukážeme, jak napojit Dropshipping na Shoptet a proč jsme až na třetí pokus správně nastavili položky úplného a automatického importu.

Napojení dropshippingu na Shoptet
Napojení Dropshippingu na Shoptet (Zdroj: Canva.com)

Nastavení feedu v Dropshippingu:

Jakmile si v Dropshippingu (DS) vyberete dodavatele zboží a vyplníte fakturační údaje, tak už vám nic nebrání k vygenerování tokenu pro Shoptet a nastavení výstupních podmínek pro feed. Nejjednodušší cestou je ponechat feed tak, jak je vygenerovaný a rovnou přijít k napojení do e-shopu. V našem případě jsme se však rozhodli, že budeme zákazníkům nabízet jen to zboží, které je skladem a zároveň si nepřejeme nabízet položky, kde není zisk / provize z prodeje ani jedna koruna.

Dropshipping - Nastavení feedu pro Shoptet
Nastavení výstupního feedu (Zdroj: Dropshipping.cz)

Samotné podmínkování je v Dropshippingu velmi intuitivní, takže nepotřebujete programátora a stačí si přes Moje obchody => Nastavení omezení produktů výstupů — naklikat podmínky a vše uložit. Pak už jen před samotným napojením přejděte do „Moje obchody“ a klikněte na ikonku „Editace obchodu“, kde vyplníte název e-shopu, URL, logo a kontaktní e-mail. Pokud jste stejně jako my zatím v 30 denní zkušební verzi od Shoptetu a nemáte zřízený e-mail a ani platnou URL, vyplňte data libovolným zástupným textem a e-mailem, vše po přechodu e-shopu do ostré verze lze dodatečně upravit. Teď už jen zbývá přejít do sekce Informace => API a vygenerovat token pro spárování s Shoptetem.

Dropshipping - API token
API token (Zdroj: Dropshipping.cz)

Nastavení feedu v Shoptetu:

Token od Dropshippingu máte a nyní je ho třeba překopírovat a vložit do Shoptetu. V administraci najdete záložky Propojení => Dropshipping, kam stačí vložit kód, uložit a máte vystaráno. Trochu záludnější to bude v dalším kroku, ve kterém napojíte feed z DS a nastavíte podmínky aktualizace.

Shoptet - Dropshipping Token
Napojení Dropshipping tokenu do Shoptetu (Zdroj: Shoptet.cz)

Přes záložku Produkty => Automatické importy si založíte nový záznam, libovolně ho pojmenujete (například Dudlu), vymyslíte si importní kód (třeba 147852), vyberete typ dodavatele Dropshipping.cz a z adminu Dropshippingu si v záložce „Moje obchody“ zkopírujete URL pro XML feed Shoptet.cz. Dáte uložit, rozklinete záznam a necháte spustit manuálně import. U větších dodavatelů může trvat vytvoření desetitisíců záznamů i pár hodin, ale odměnou vám budou kompletně založené karty produktů (obrázky, popisky, ceny atd.) a jako bonus i vytvořená základní informační architektura pro zboží (kategorie, podkategorie) a u některých dodavatelů i parametry typu barva a velikost.

Jednoduché, že? A teď na co nezapomenout. Jako téměř všude máte i tady dvě cesty jak postupovat. Buď si ponecháte defaultní strukturu webu a cenotvorbu od dodavatele, nebo si strukturu i ceny přenastavíte podle sebe. V Dudlu jsme se rozhodli, že si postavíme vlastní strukturu, což v praxi znamená všechny produkty ručně přetřídit (bylo jich jen 10 000) a rovnou i přecenit. Návod jak si práci urychlit pomocí exportů napíšeme příště, ale není nic lepšího, než když máte po patnácti hodinách vše hotové a druhý den vstanete s hrůzou v očích, že se vše vrátilo do původního stavu.

Shoptet - Automatické importy
Nastavení feedu, aktualizací a automatického importu zboží (Zdroj: Shoptet.cz)

Abyste nezažili podobně infarktové situace jako my, tak doporučuji v „Rozvrhu“ zapnout aktualizaci obou importů, vytvořit si vstupní kategorii pro nové produkty (Novinky) a nastavit „Produkty chybějící ve feedu: Ponechat nezměněné“ a „Aktualizovat produkty: Všechny“. Tím máte jistotu, že se vám bude stahovat nové zboží a to staré zůstane viditelné. Pokud však chcete, aby zůstala i vaše vlastní cenotvorba a třeba i unikátní popisky produktů, je třeba projít položky úplného i aktualizačního importu a zrušit vše, co nechcete aby se přepisovalo (všechny ceny, popisky, URL, kategorie, doprava zdarma, parametry atd.). Zkrátka cokoliv co budete editovat, musíte vyřadit z aktualizací.

Závěrem k třetímu dílu:

Napojení služby Dropshipping na Shoptet je jednoduché a zvládne to každý. Přejete-li si však vypadat trochu jinak, než dalších třicet konkurenčních e-shopům se stejným sortimentem, je třeba si trochu pohrát se strukturou a investovat čas do roztřídění zboží, cenotvorby, dárků a nastavení dopravy zdarma. V příštích dílech si ukážeme, jak si ceny a strukturu editovat, ale ještě než se do toho pustíte, dejte si pozor abyste měli „Automatické importy“ správně nastavené, ať si nepřiděláváte práci.

Hlavní partneři projektu Dudlu.cz

Tržby (GA)

3 350 000 Kč

PPC (placené): 1 027 500 Kč

Srovnávače cen: 966 000 Kč

SEO (neplacené): 1 161 000 Kč

Přímá návštěva: 160 500 Kč

SMM (sociální sítě): 35 000 Kč

Data aktualizovány: Květen 2021

E-shop spuštěň: Březen 2019

Objednávky (GA)

5 350 transakcí

PPC (placené): 1 820

Srovnávače cen: 1 420

SEO (neplacené): 1 780

Přímá návštěva: 280

SMM (sociální sítě): 50

Data aktualizovány: Květen 2021

E-shop spuštěň: Březen 2019

Návštěvnost (GA)

325 000 návštěv

PPC (placené): 93 850

Srovnávače cen: 60 390

SEO (neplacené): 153 480

Přímá návštěva: 10 280

SMM (sociální sítě): 7 000

Data aktualizovány: Květen 2021

E-shop spuštěň: Březen 2019

Klikněte na CHCI VÍCE a ponořte se do četby celého našeho seriálu

Podpořte autora sdílením:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.