4. díl — Shoptet a Dropshipping — Jak se staví e-shop Dudlu.cz

Základní přípravu máme hotovou. Vybrali jsme název domény, nechali si navrhnout logo, oslovili dodavatele zboží a vybrali poskytovatele e-shopu. V dnešním díle si ukážeme, jak napojit Dropshipping na Shoptet a proč jsme až na třetí pokus správně nastavili položky úplného a automatického importu.

Napojení dropshippingu na Shoptet
Napojení Dropshippingu na Shoptet (Zdroj: Canva.com)

Nastavení feedu v Dropshippingu:

Jakmile si v Dropshippingu (DS) vyberete dodavatele zboží a vyplníte fakturační údaje, tak už vám nic nebrání k vygenerování tokenu pro Shoptet a nastavení výstupních podmínek pro feed. Nejjednodušší cestou je ponechat feed tak, jak je vygenerovaný a rovnou přijít k napojení do e-shopu. V našem případě jsme se však rozhodli, že budeme zákazníkům nabízet jen to zboží, které je skladem a zároveň si nepřejeme nabízet položky, kde není zisk / provize z prodeje ani jedna koruna.

Dropshipping - Nastavení feedu pro Shoptet
Nastavení výstupního feedu (Zdroj: Dropshipping.cz)

Samotné podmínkování je v Dropshippingu velmi intuitivní, takže nepotřebujete programátora a stačí si přes Moje obchody => Nastavení omezení produktů výstupů — naklikat podmínky a vše uložit. Pak už jen před samotným napojením přejděte do “Moje obchody” a klikněte na ikonku “Editace obchodu”, kde vyplníte název e-shopu, URL, logo a kontaktní e-mail. Pokud jste stejně jako my zatím v 30 denní zkušební verzi od Shoptetu a nemáte zřízený e-mail a ani platnou URL, vyplňte data libovolným zástupným textem a e-mailem, vše po přechodu e-shopu do ostré verze lze dodatečně upravit. Teď už jen zbývá přejít do sekce Informace => API a vygenerovat token pro spárování s Shoptetem.

Dropshipping - API token
API token (Zdroj: Dropshipping.cz)

Nastavení feedu v Shoptetu:

Token od Dropshippingu máte a nyní je ho třeba překopírovat a vložit do Shoptetu. V administraci najdete záložky Propojení => Dropshipping, kam stačí vložit kód, uložit a máte vystaráno. Trochu záludnější to bude v dalším kroku, ve kterém napojíte feed z DS a nastavíte podmínky aktualizace.

Shoptet - Dropshipping Token
Napojení Dropshipping tokenu do Shoptetu (Zdroj: Shoptet.cz)

Přes záložku Produkty => Automatické importy si založíte nový záznam, libovolně ho pojmenujete (například Dudlu), vymyslíte si importní kód (třeba 147852), vyberete typ dodavatele Dropshipping.cz a z adminu Dropshippingu si v záložce “Moje obchody” zkopírujete URL pro XML feed Shoptet.cz. Dáte uložit, rozklinete záznam a necháte spustit manuálně import. U větších dodavatelů může trvat vytvoření desetitisíců záznamů i pár hodin, ale odměnou vám budou kompletně založené karty produktů (obrázky, popisky, ceny atd.) a jako bonus i vytvořená základní informační architektura pro zboží (kategorie, podkategorie) a u některých dodavatelů i parametry typu barva a velikost.

Jednoduché, že? A teď na co nezapomenout. Jako téměř všude máte i tady dvě cesty jak postupovat. Buď si ponecháte defaultní strukturu webu a cenotvorbu od dodavatele, nebo si strukturu i ceny přenastavíte podle sebe. V Dudlu jsme se rozhodli, že si postavíme vlastní strukturu, což v praxi znamená všechny produkty ručně přetřídit (bylo jich jen 10 000) a rovnou i přecenit. Návod jak si práci urychlit pomocí exportů napíšeme příště, ale není nic lepšího, než když máte po patnácti hodinách vše hotové a druhý den vstanete s hrůzou v očích, že se vše vrátilo do původního stavu.

Shoptet - Automatické importy
Nastavení feedu, aktualizací a automatického importu zboží (Zdroj: Shoptet.cz)

Abyste nezažili podobně infarktové situace jako my, tak doporučuji v “Rozvrhu” zapnout aktualizaci obou importů, vytvořit si vstupní kategorii pro nové produkty (Novinky) a nastavit “Produkty chybějící ve feedu: Ponechat nezměněné” a “Aktualizovat produkty: Všechny”. Tím máte jistotu, že se vám bude stahovat nové zboží a to staré zůstane viditelné. Pokud však chcete, aby zůstala i vaše vlastní cenotvorba a třeba i unikátní popisky produktů, je třeba projít položky úplného i aktualizačního importu a zrušit vše, co nechcete aby se přepisovalo (všechny ceny, popisky, URL, kategorie, doprava zdarma, parametry atd.). Zkrátka cokoliv co budete editovat, musíte vyřadit z aktualizací.

Závěrem k třetímu dílu:

Napojení služby Dropshipping na Shoptet je jednoduché a zvládne to každý. Přejete-li si však vypadat trochu jinak, než dalších třicet konkurenčních e-shopům se stejným sortimentem, je třeba si trochu pohrát se strukturou a investovat čas do roztřídění zboží, cenotvorby, dárků a nastavení dopravy zdarma. V příštích dílech si ukážeme, jak si ceny a strukturu editovat, ale ještě než se do toho pustíte, dejte si pozor abyste měli “Automatické importy” správně nastavené, ať si nepřiděláváte práci.

Hlavní partneři projektu Dudlu.cz

Tržby (GA)

 15 000 000 Kč

PPC (reklama): 3 400 000 Kč

Ostatní zdroje: 3 700 000 Kč

SEO (reklama): 5 300 000 Kč

Přímá návštěva: 2 200 000 Kč

Sociální sítě: 400 000 Kč

Data aktualizována: Leden  2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Objednávky (GA)

20 000 transakcí

PPC (reklama): 5 700

Ostatní zdroje: 4 100

SEO (reklama): 8 000

Přímá návštěva: 1 800

Sociální sítě: 400

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Návštěvnost (GA)

3 300 000 návštěv

PPC (reklama): 350 000

Ostatní zdroje: 285 000

SEO (reklama): 2 500 000

Přímá návštěva: 130 000

Sociální sítě: 35 000

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

WordPress Pricing Table Plugin

Klikněte na CHCI VÍCE a ponořte se do četby celého našeho seriálu

5/5 - (5 votes)
Podpořte autora sdílením:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *