59. díl — AI a budoucnost online marketingu? — Jak se staví e-shop Dudlu.cz

Když se začne mluvit o budoucnosti online marketingu, nejde se vyhnout AI. I my na Dudlu hledáme způsoby jak si pomocí AI ušetřit práci, a tak batolecími krůčky promptujeme, testujeme a aplikujeme první zlepšováky pro rutinní činnosti. A protože toho chceme vědět víc, vyrazili jsme s týmem na speciální konferenci, kterou pořádala 25. 10. 2023  Marketingová Plzeň v nových prostorách TechTower. Jaká byla největší (a zároveň jediná) marketingová událost v západních Čechách?

Budoucnost online marketingu
Budoucnost online marketingu (Autor článku: Tomáš Zahálka)

Konference: Budoucnost online marketingu

Než se pustíme do samotných přednášek, tak si pojďme dát menší info o Marketingové Plzni. Ta funguje mimo letní prázdniny podobně jako SEOloger, Čtvrtkon, SEOjakoBrno na bázi dobrovolného vstupného a dokáže nalákat jak začínající, tak seniorní speakry s kvalitní přednáškou, kterou jim můžou závidět i velké konference se vstupným v řádech několika tisíců korun.

Marketingová Plzeň je zadarmo a z vybraných příspěvků se za léta existence a za výrazné pomoci sponzorů povedla uskutečnit konference, která přinesla jména jako Ladislav Vitouš z PPC Podcastu (najdete i na Spotify), Petru Dolejšovou z Facebookové skupiny Právo v marketingu, Lukáše Kostku z Effectix, Tomáše Šustu z marketingové týmu Shoptetu a mnoho dalších skvělých řečníků.

Marketingová Plzeň - Prezentace od Ladislav Vitouš
Marketingová Plzeň – Příprava prezentace od Ladislav Vitouš (Foto: Petr Krauz)

Co nás zaujalo?

Pokud jste tam byli a zahlédli mě, tak to bylo nejčastěji u jídla. Jednak bylo skvělé, bylo ho hodně a zároveň jste tam mohli dát networking, při kterém šlo získat nové kontakty, klienty a zároveň si vyměnit zkušenosti. Z přednášek mohu za sebe vypíchnout Petru, která nám lidsky vysvětlila “Jak (s)právně promptovat a nehrát ruskou ruletu?”, při kterém jsme si zopakovali autorská práva a jak moc vás může bolet, když si na e-shop budete bez rozmyslu nasazovat vygenerovaná díla z MidJourney.

Marketingová Plzeň - Petra Dolejšová
Marketingová Plzeň – Petra Dolejšová, ta s mikrofonem (Foto: Tomáš Zahálka)

V AI notě pokračoval Lukáš Kostka, který si vzal téma “Jak se (ne)zbláznit z AI”, Ladislav Vitouš s “Automatizuj nebo zemři: Budoucnost PPC ve světě řízeném AI“, Daniel Šilha s “Budoucnost marketingu na sociálních sítích“, ale odskočili jsme si i mimo prompty k “SGE: Zkáza, nebo příležitost?” s Petrem Minaříkem, který probral drsné změny u obsahových webů.

Za datovou analytiku, která není hudbou budoucnosti, ale tvrdým kamenem v botě současnosti promluvil Roman Appeltauer s přednáškou “Jaké cíle sledovat v analytice, aby pro vás byly užitečné?”. A závěr vynikajícího dne patřil Shoptetu, kde Tomáš Šusta promluvil na téma” Jak čelit novým e-commerce výzvám?” s ukázkou dat z největší české e-commerce platformy.

U Tomáše zůstanu, protože letošní rok jsem na toto téma několikrát přednášel a delší dobu to v našem seriálu opakuji. Cena PPC reklamy nezadržitelně roste a zatímco jste v roce 2018 mohli nakupovat jednoho návštěvníka v průměru za 2 Kč, tak dnes je to 8 Kč! Jinými slovy, průměrně je reklama za posledních pět let 4x dražší, a i když se vaši PPC specialisti postaví na hlavu, nic s tím nejde udělat.

Růst nákladů PPC reklamy: Tomáš Šusta | Shoptet
Růst nákladů PPC reklamy: Tomáš Šusta | Zdroj Shoptet (Foto: Tomáš Zahálka)

Bohužel, drtivá většina e-shopistů má stejný problém, který Tomáš svou statistikou od Shoptet klientů potvrdil. E-shopisti umí nakoupit / vyrobit zboží, zvládnou logistiku i byrokracii, ale mají jen základní znalosti online marketingu, který ovšem tvoří víc jak polovinu úspěchu. Výsledek je pak takový, že 80 % objednávek tvoří PPC reklama, Heuréka a placené Sociální sítě, které zdražují jak o závod. Závislost na placené reklamě vede k jisté zkáze a je třeba se naučit zdroje objednávek diverzifikovat.

Úspěchem e-shopů, kteří bojují s náklady je SEO, které za zlomek ceny v poměru k PPC reklamě může obsadit druhé až třetí místo v tržbách. E-mailing a remarketingy, kde pracujete s již získanými kontakty. Kvalitní UX webu, protože vodit drahé návštěvníky na web, kde nenakoupí, je vyhazování peněz z okna. A nezapomeňme datovou analytiku a branding!

Je smutné, že až krize letošního roku ukázala tisícům podnikatelů na čem mají leta vybudovanou nezdravou závislost. Marže, která před pěti lety stačila, tak dnes sotva pokryje náklady za nákup. Sami si spočítejte, jakou máte průměrně marži z jedné objednávky, kolik cca objednávek vám přivede PPC reklama a kolik vás průměrně jedna objednávka z placené reklamy stojí, včetně nákladu na specialisty.

Dudlu na konferenci: Marketingová Plzeň
David Hons a Tomáš Zahálka na konferenci: Marketingová Plzeň (Foto: Petr Krauz)

Tak jaká je budoucnost marketingu?

AI vám musí zefektivnit personální náklady. Neznamená to nutně, že musíte propouštět lidi, ale že byste si měli udělat kolečko na firmě, projít co kdo dělá, hledat v tom patterny a přemýšlet nad tím, zda by to AI nemohla udělat rychleji. Znamená to sice se na chvilku zastavit, studovat a metodou pokus / omyl zkoušet, ale výsledkem může být, že práce na 100 hodin zabere 10 minut, hlavně pokud se to týká práce v Shoptetu, vyplňování parametrů, tabulek a administrativní činnosti.

Druhá část budoucnosti je datová analytika a diverzifikace zdrojů objednávek. PPC má zapnutý každý e-shop a většina e-shopistů nikdy nebude moci bojovat s projekty jako je Allegro, které má peníze nejen na to, aby pohltila své adoptované děti Mall a CZC, ale taky aby vás kdykoliv přemlátila v PPC aukci. Velké firmy vás však nikdy neporazí v zákaznické péči, lidskosti a příběhu. Jediné co umí, tak je narvat nesmyslné částky do reklam, válčit cenou a čekat až konkurence odpadne. Nenechte se.

Na závěr patří poděkování organizátorům Marketingová Plzně za profesionální konferenci a všem sponzorům, že takové projekty podporují. Petr Krauz, Martin Zatkovič a Marek Čech odvedli skvělou práci, takže pokud někdy váháte, zda bezplatné přednášky a konference podpořit, určitě to udělejte. Tak diverzifikujte své objednávky, učte se AI, nezahálejte a ať i vám e-shopy rostou.

Hlavní partneři projektu Dudlu.cz

Tržby (GA)

 15 000 000 Kč

PPC (reklama): 3 400 000 Kč

Ostatní zdroje: 3 700 000 Kč

SEO (reklama): 5 300 000 Kč

Přímá návštěva: 2 200 000 Kč

Sociální sítě: 400 000 Kč

Data aktualizována: Leden  2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Objednávky (GA)

20 000 transakcí

PPC (reklama): 5 700

Ostatní zdroje: 4 100

SEO (reklama): 8 000

Přímá návštěva: 1 800

Sociální sítě: 400

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

Návštěvnost (GA)

3 300 000 návštěv

PPC (reklama): 350 000

Ostatní zdroje: 285 000

SEO (reklama): 2 500 000

Přímá návštěva: 130 000

Sociální sítě: 35 000

Data aktualizována: Leden 2024

E-shop spuštěn: Březen 2019

WordPress Pricing Table Plugin

Klikněte na CHCI VÍCE a ponořte se do četby celého našeho seriálu

5/5 - (1 vote)
Podpořte autora sdílením:

Komentáře “59. díl — AI a budoucnost online marketingu? — Jak se staví e-shop Dudlu.cz”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *