SEO je zadarmo! Báchorka kolující internetem více jak deset let, jenž je tak pravdivá, asi jako příběh Jeníčka a Mařenky, kteří upálili nebohou důchodkyni bránící svůj majetek. SEO je zadarmo jen ve chvíli, kdy bez jakékoliv vlastní iniciativy dosáhnete prvních pozic na frekventovaná klíčová slova, čemuž se v odborné terminologii říká zázrak (mimořádný jev či událost, který není vysvětlitelný vědecky známými přírodními zákony a považuje se za projev zásahu nadpřirozených sil, např. Googlu či Seznamu). Realita je však jiná a vy brzy zjistíte, že budete potřebovat pomoc od specialisty a jeho družiny copywriterů. Jak ale takovou práci vyhodnotit, kolik do ní investovat a jaké faktory se vyplatí sledovat?
Kolik máme investovat?
Relativně hodně! SEO konzultant funguje jednak jako supervizor, ale i jako architekt, který téměř pokaždé musí vymyslet individuální strategii pro rozličný sortiment a často i unikátní redakční systém (CMS). Čím hloupější a chybami prošpikované CMS máte, tím těžší bude zajistit výsledky. A jelikož ani copywriteři neaplikují breatharianismus (životní způsob, podle kterého není nutné jíst, pít ani spát, protože lze žít jen ze vzduchu), tak se cena optimalizace jedné sady klíčových slov (např. bundy na motorku a její značky, barvy, kolekce, synonyma) může vyšplhat od 10 000 do 30 000 Kč.
Čím to budeme měřit?
První měřitelný faktor je změna pozic u vybraných klíčových slov po optimalizaci. Nejrychleji, ale za to i nejslabší změny se všimnete u Googlu, pomalejší, ale zato výraznější skok přichází u Seznamu. Rozdílenosti těchto dvou vyhledávačů je v počtu faktorů, které vyhodnocují a jejich prioritám. Pro vyhodnocení u Googlu lze použít Google Webmaster Tools (GWT), ale smysluplnější je investice do analytického nástroje typu Collabim či Marketing Miner, kde doporučuji vybrané fráze začít měřit před optimalizací a pak min. 3 měsíce sledovat vývoj po optimalizaci. Některé změny proběhnou ihned, jiným je třeba dát trochu času, než se pozice usadí, podobně jako rozvířený písek ve vodě.
Druhým nástrojem je samozřejmě Google Analytics (GA) a sledování meziročního vzrůstu objednávek. Nejjednodušší pohled poskytne cesta přes Akvizice => Veškeré návštěvnost => Kanály a zde řádek Organic Search. Jenže! Takový přehled funguje pouze pokud máte dobře nasazené GA a i tak ukazuje jen souhrn návštěv a transakcí z organiku a to včetně kliků na vaší doménu ze SERPA, která třeba vůbec nemusela mít souvislost s prací konzultanta. Ideální je tedy si umět v GA rozklíčovat z jakých vstupních stránek se transakce provádějí, jaké zboží se z organiky prodalo a udělat si vlastní analýzu toho, zda spolupráce zvedla či nezvedla návštěvnost a počet objednávek.
Jaké negativní faktory sledovat?
Prvním faktorem bude sezónnost. Téměř vždy doporučuji optimalizovat vybrané kategorie přibližně tři měsíce před jejich hlavní prodejní dobou. Zní to jako samozřejmost, ale potom co zažijete klienta, který píše zarmoucený e-mail o špatné prodejnosti zimních bund v červenci, tak to za zmínku stojí.
Okurkové sezóny a počasí. Prodáváte-li jarní oblečení a počasí si usmyslí, že místo jara bude rovnou léto, tak ani nejlepší optimalizace na jarní outfity vám nepomůže. Stejně tak je třeba reflektovat dny, kdy zákazníci čekají na výplatu nebo období, kdy raději investují peníze do dovolené.
Historie domény a zpětné odkazy. Je jedno, zda doména byla registrována před měsícem, nebo před 10 lety. Důležité je, zda se na ní pracovalo a jakou má u vyhledávačů reputaci. Ta se dá vyjádřit množstvím a kvalitou zpětných odkazů, které najdete v GWT (Návštěvnost vyhledávání => Odkazy na vaše stránky).
HTTPS, UX, responzivita, rychlost webu a duplicity. Těch faktorů je více, ale tyto jsou nejčastěji zmiňované a je třeba pochopit, že nelze vyhrát velké závody, když auto má výkon jen na lokální okruh. Každá chyba webu se počítá a jejich součet je úměrný celkovému výsledku samotné optimalizace.
Nabídka, poptávka a cenová politika. Pokud vaše služby hledá hrstka lidí měsíčně, tak návratnost investic bude pomalá, ale nezbytná k tomu, aby se podnikání rozjelo. Podobně, pokud vaše produkty nejsou cenově či kvalitou konkurence schopné, tak ani traffic z organiky nepomůže.
Jaké pozitivní faktory sledovat?
Investujete i do budování brandu. Každá dobrá optimalizace vede k nárůstu trafficu z relevantních klíčových slov. Ne každý nakoupí ihned po zadání dotazu do Googlu či Seznamu, ale pokud se mu vaše nabídka produktů líbí, je vysoká šance, že se k vám později vrátí či o vás řekne přátelům.
Vytváření remarketingových publik. Ať už se bavíme o získání e-mailů pro newslettery či rozšíření remarketingových publik pro AdWords, Facebook Ads a Sklik. Máte relevantní traffic a pokud využíváte kompletní marketingový mix, tak lze tyto zákazníky snadno konvertovat přes jiné kanály.
Synergie s placenou reklamou (PPC). Nebudujete obsah jen pro organiku, ale správně popsané produkty, kategorie a značky zásadně ovlivňují výkon i v placených reklamách a to jednak v DSA (dynamické vyhledávací reklamy), PLA (produktové reklamy), ale i výše zmíněném DRMK (remarketing).
Když se chytnete, tak vám SEO vydrží. Téměř nikdy se nepovede dostat na všechny fráze, ale v tom množství ta procenta, která na první dobrou získáte, tak ty vám vydrží roky, nebo do té doby, než se v tom začnete vrtat či konkurence najme jiného konzultanta s cílem udělat cokoliv, aby vás sesadil.
Nové obchodní příležitosti. Každá optimalizace vyžaduje udělat analýzu klíčových slov a pokud si klient připlatí, tak se nevěnuji jen značkám, které prodává, ale rovnou všemu co najdu. Výsledkem mu je analýza hledanosti, na základě které může udělat predikci úspěšnosti prodeje nezalistovaných značek.
Závěrem
Spolupráce na organice je limitovaná řadou faktorů, na které vždy své klienty upozorním a v rámci placeného technického auditu rád připravím seznam chyb a jejich řešení pro programátora. Na druhou stránku téměř s každým webem lze něco udělat, jen je třeba mít reálné očekávání s ohledem na investice. Vyhodnocujte data meziročně a to vždy po ukončení hlavní sezóny, vnímejte nejen jeden řádek v GA, ale i souhrn pozitivních faktorů, které se projevují zvýšením tržeb z dalších kanálů. Koneckonců stačí si říct, před spoluprací jsme měli průměrně 10 objednávek, po spolupráci vidíme, že jich je 20 a celkově se nám vede lépe. To je analýza, která vám dá nejvíce.
[supsystic-price-table id=18]
0 komentářů