Případová studie SEO – Reference 2019

Může být síla SEO větší, než síla PPC? Ve většině případů se stává, že SEO má oproti placeným reklamám značnou nevýhodu a organika se řadí někam na druhé až třetí místo v kanálech. V této SEO referenci si ukážeme dva příklady od klientů, kde neplacené výsledky vyhrávají nad PPC správou a jeden příklad, kde oba kanály mám pod palcem a ukáži vám, jak postupnou prací rosteme do výšin.

SEO reference - Pravá síla SEO s vždy ukáže
SEO reference – Pravá síla SEO se vždy jednou ukáže (Zdroj upravené fotky: Freepik)

Když síla SEO vyhrála v závodě nad PPC

První příklad je můj nejoblíbenější a jeho příběh se začal psát na začátku roku 2018, kdy se “klient A” rozhodl založit sezónní e-shop s tím, že už od května musí prodávat. Rozpočet měl připravený v řádech stovek tisíc korun na všechny kanály, a aby rozložil síly a nevsázel vše na jednu kartu, poptal konkurenční agenturu na placené kampaně a mě na SEO. Připravil jsem mu proto návrh architektury, analýzu klíčových slov a začal tvořit vstupní stránky včetně copywritingu a linkbuildingu.

Měli jsme tak velmi těžkou, ale přesto zajímavou startovní pozici, kdy se dalo předpokládat, že placená reklama bude na prvním místě a neplacená v jeho vzdáleném závěsu. Zcela nový e-shop s novou doménou jsme pustili na začátku března a první měsíc skutečně dominoval placený kanál. V dubnu jsme se pomalu začali dohánět a zvrat přišel v květnu 2018, kdy síla SEO porazila PPC. Od spolupráce utekl více jak rok a s náklady na mou práci 100 000 Kč jsme malý e-shop s 50 produkty dostali do stavu, kdy organica dělá 44 % veškerých tržeb a klientovi se investice několikanásobně vrátila i v zisku.

Síla SEO drtí PPC
Síla SEO drtí PPC – Organica dělá 44 % tržeb (Klient A)

Když SEO reference přinese novou výzvu

Sezónní start-up je super, ale co když máte už rozběhnutý e-shop, který prodává celoročně. V červenci 2018 měl už “klient A” jasno a předal na mě kladnou SEO referenci jeho kamarádovi “klientovi B” s odlišným sortimentem a strategií. Ten už měl od jiné agentury roční smlouvu na PPC marketing, která SEO nedělala, protože dle slov jejich vývojáře je tento kanál léta mrtvý a nevyplatí se do něj investovat.

Důvěřuj, ale prověřuj není tak špatné rčení a když “klient B” dostal referenční data od “klienta A”, chtěl to vyzkoušet. Začali jsme z lehka úpravou struktury, titlů a popisků na již založených stránkách, které jsme ihned po editaci posílali vyhledávačům k aktualizaci. Po velmi malém náznaku, že jdeme správnou cestou jsme se domluvili na půlroční spolupráci s rozpočtem do 30 000 Kč měsíčně. Výsledkem za uvedený čas bylo získání první pozice v rámci kanálů s podílem 46 %. Nutno podotknout, že tento sortiment by měl pravděpodobně mít i větší čísla z placené reklamy, protože mimo PNO neznám jediný rozumný důvod, proč by SEO mělo dosahovat lepších výsledků. Proto jsme si od roku 2020 domluvili i spolupráci pro Google Ads, Sklik a uvidíme, zda i pro další kanály nepůjde udělat něco víc.

SEO reference
SEO reference – Organica dělá 46 % tržeb (Klient B)

Jak má vypadat případová SEO studie

I když je strašně krásné, když má větší sílu SEO, než placená reklama, tak by ale tento stav neměl dle mého moc často nastávat. U klientů, kde se starám o kompletní marketingovou strategii se zpravidla snažím o vytvoření rovnováhy s rozdílem kanálů +/- 10 % viz případové studie optimalizace PPC.

Pro poslední SEO studii jsem úmyslně použil jiný přehled z Google Analytics a díváme se na změny v organice od začátku založení e-shopu po průběh růstu od jeho optimalizace. Ta nastala na začátku roku 2018 a měl jsem zde pod kontrolou veškeré marketingové kanály. I proto je podíl na tržbách okolo 20 % a naším cílem není závodit mezi kanály, ale optimálně investovat peníze do všech kanálů s rovnoměrným kontinuálním růstem. Během naší spolupráce jsme do organiky investovali více jak 250 000 Kč rozložených do jeden a půl roku a na optimalizaci stále intenzivně pracujeme.

Případová SEO studie (case study)
Případová SEO studie (case study) – Organica kontinuální růst

A co si z této SEO reference odnést?

Nevěřte lidem, kteří tvrdí, že síla SEO je slabá. Ani rytíři Jedi nevymřeli, i když si to myslela celá galaxie, a podobně je to i s prací u organiky. Když máte rozumný rozpočet, dokážete během několika měsíců předehnat i špatně nastavené placené reklamy a pokud máte celý marketing v dobrých rukou, stává se ze SEO klíčový kanál, který v symbióze pracuje s ostatníma. Hledáte-li parťáka, který má SEO reference a chtěli byste si přečíst co o mě říkají současní klienti, můžete si je přečíst v medailonku od Shoptetu a kdykoliv se na mě obrátit přes e-mail: info@tomaszahalka.cz. Vymyslíme spolu strategii, která bude na míru pro váš projekt a přivedeme nové zákazníky, kteří u vás budou rádi nakupovat.

Přečtěte si také: Co je SEO a Kdo je SEO konzultant na blogu Dudlu.cz

Chci budovat PPC

10 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Google Ads (PPC)

Optimalizace kampaní

Seznam Ads (PPC)

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci budovat SEO 

20 000 Kč / měsíčně

MKT konzultace

Analýza klíčových slov

Optimalizace webu

Posilování linkbuildingem

Reporting práce

Min. délka spolupráce je 6 měsíců.

Chci jen konzultaci

od 5 000 Kč / 2,5 h

MKT konzultace

60 minut příprava

SEO + PPC marketing

90 minut konzultace

Audio / video záznam 

Záloha na konzultaci je 50 % předem.

WordPress Pricing Table Plugin

5/5 - (9 votes)
Podpořte autora sdílením:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *